Çok kullanıcılı Sap DS (Data Services) Ortamı

Bu zamana kadar DS etl projelerimizde hep tek kullanıcı olarak geliştirme yaptığımız için çok kullanıcılı bir  ortama ihtiyaç duymamıştık. Fakat, büyüyen müşteri portföyümüz ve DS lisansının bazı BO lisanslarıyla beraber gelmesiyle (hangi lisans türleri olduğu bilgisi için satış departmanındaki arkadaşlara danışabilirsiniz) müşteri ihtiyaçları evrimleşmeye başladı. Artık birden fazla geliştiricinin DS üzerinde aynı anda çalışabilmeleri ihtiyacı projelerimizde karşımıza çıkmakta. Bu ihtiyaca karşılık DS, her kullanıcının kendi repository (repo) sinde geliştirme yaparak merkezi ve ortak bir repo. e hazırladığı paketleri atabileceği çok kullanıcılı geliştirmeleri destekler. Kullanıcıların kendi local repo. lerinde hazırladıkları paketleri central bir repo. e deploy ettikleri bir ortam/havuz mantığı mevcut. Tanımları biraz daha açacak olursak, local repo. ler her kullanıcının kendi çalışma ortamı, central repo. ise herkesin ortak alanının olduğu veri ambarlarıdır.

Central repo. deki bir etl paketini değiştirmek için o paketi check-out yapmanız gerekmekte. Bu aşamadan sonra başka bir kullanıcı central deki o pakete müdahalede bulunamaz ve çalışmanız bittikten sonra check-in yaparak güncellediğiniz paketi tekrar kullanıma açmış olursunuz. Böylelikle, birden fazla kullanıcı ortak bir havuzda geliştirme yapabilir fakat sadece bir kullanıcı bir paket üzerinde çalışabilir. Böylelikle repo. veri ambarının corrupt olmasının ve farklı kullanıcıların ortak bir pakette kontrolsüz çalışmalarının önüne geçilmiş olur. Bu çalışma mantığı sayesinde central repo. de her nesnenin farklı versiyonlarını tarihleriyle beraber muhafaza eder ve istediğiniz bir versiyona geri dönebilmeniz sağlanır.

Burada bir ipucu vermek istiyorum, bir terminale kuracağınız DS client ve veri ambarı (ve bu veri ambarında yaratılmış birden fazla local repo.) ile birden fazla kullanıcı ortamının hazırlığından kurtulmuş ve yönetimi daha kolay bir ortam yaratmış olursunuz. Böylelikle, kullanıcıların ortak terminale bağlanarak çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu ortamın nasıl yaratıldığının özetle üzerinden geçecek olursak, ilk yapacağınız iş repo. manager ile kendinize bir central repo. yaratmak olacaktır.

Daha sonrasında, Information Platform Services üzerinden repo. muzu register ediyoruz.

Sonraki adımda, DS client ımızda Tools à Central Repositories altında aşağıdaki görseldeki ekrandan yeni yarattığımız repo. mizi tanımlıyoruz.

Artık client ımızda local ve central kütüphanelerimizi ayrı ayrı görebilir, böylelikle paketleri karşılaştırabilir, yerelde yarattığımız nesneleri merkezi havuzumuza atabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.