İş Zekası Nedir?

İş zekası (BI), verileri bir kuruluşun iş kararlarını bildiren eyleme geçirilebilir öngörülere dönüştürmek için yazılım ve hizmetlerden yararlanır.

İş Zekası’nın Tanımı

İş zekası (BI), verileri bir kuruluşun stratejik ve taktik iş kararlarını bildiren eyleme dönüştürülebilir içgörülere dönüştürmek için yazılım ve hizmetlerden yararlanır. BI araçları, kullanıcılara işletmenin durumu hakkında ayrıntılı bilgi sağlamak için veri kümelerine erişir, analiz eder ve raporlarda, özetlerde, gösterge tablolarında, grafiklerde, grafiklerde ve haritalarda analitik bulgular sunar.

İş zekası terimi genellikle, mevcut verilere dayanarak bir kuruluşun mevcut durumu hakkında içgörülere hızlı ve sindirimi kolay erişim sağlayan bir dizi aracı ifade eder.

İş Zekası Örnekleri

Raporlama, iş zekasının merkezi bir yönüdür ve gösterge tablosu belki de arketipik BI aracıdır. Gösterge tabloları, mevcut verileri otomatik olarak şirketin hemen durumu hakkında fikir veren tablolara ve grafiklere çeken, barındırılan yazılım uygulamalarıdır.

İş zekası, iş kullanıcılarına ne yapacaklarını veya belirli bir ders alırlarsa ne olacağını söylemese de, ikisi de yalnızca rapor oluşturmakla ilgili değildir. Daha ziyade BI, sağlıklı iş kararları almak için gerekli verileri aramak, birleştirmek ve sorgulamak için gereken çabayı kolaylaştırarak, insanların eğilimleri anlamak ve içgörü elde etmek için verileri incelemesi için bir yol sunar.

Örneğin, tedarik zincirini daha iyi yönetmek isteyen bir şirketin, gecikmelere nerede oluştuğunu ve nakliye sürecinde değişkenlerin nerede olduğunu belirlemek için BI yeteneklerine ihtiyacı var. Bu şirket aynı zamanda hangi yeteneklerin en sık geciktirildiğini veya hangi ulaşım şekillerinin en sık gecikmelere karıştığını keşfetmek için BI özelliklerini kullanabilir.

Bir BT araştırma ve danışmanlık şirketi olan Gartner araştırma başkan yardımcısı Cindi Howson, BI için potansiyel kullanım durumlarının, satışların ve düşük maliyetlerin tipik iş performansı metriklerinin ötesine geçtiğini söylüyor. Columbus, Ohio, okul sistemi ve başarısını, devamsızlık oranlarından öğrenci performansına kadar çok sayıda veri noktasını incelemek için BI araçlarını kullanarak öğrenci öğrenimini ve lise mezuniyet oranlarını iyileştirmeye işaret ediyor.

BI tedarikçileri Tableau ve G2 ayrıca kuruluşların iş zekası araçlarını nasıl kullanabileceklerine dair somut örnekler sunmaktadır:

  • Bir kooperatif kuruluşu üye alımını ve elde tutulmasını izlemek için BI’yi kullanabilir.
  • BI araçları, CRM verilerinden otomatik olarak satış ve teslimat raporları oluşturabilir.
  • Bir satış ekibi, her bir temsilcinin satış kanalında nerede olduğunu gösteren bir gösterge tablosu oluşturmak için BI’yi kullanabilir.

2 Replies to “İş Zekası Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.