SAP BI 4.3 Versiyonu Neler Sunuyor?

SAP, 2019 sonunda BI 4.3 versiyonunu erken erişime açtı, 2020 ortasından itibaren ise genel kullanıma açacağını açıkladı. SAP BI versiyonlarında “patch” düzeyinde çok önemli bir değişiklik yapılmıyorken “service pack” düzeyinde ise  çok daha fazla geliştirme, özellik ve işlevsellik ekleniyor. Hatta 4.3 versiyonu için kapsadığı yeniliklerden dolayı resmi olmasa da 5.0 versiyonu bile diyebiliriz.

Yeni versiyon ile beraber karşımıza 3 önemli madde çıkıyor;

  • SAP Analytics Cloud
  • Fiori
  • Yeni teknolojilere uygun geliştirilmiş son kullanıcı deneyimi

SAP Analytics Cloud, günümüzün en önemli teknolojilerinden olan cloud mimarisi ile kullanıcıların verileri çok daha performanslı kullanabilmesini ve basit bir şekilde analiz yapabilmesini, yöneticilerin ise iş yükünün azalmasını sağlıyor.

Sisteminizdeki universeleri (veri düzeyindeki yetkilendirmeleri de dahil) ve birden çok data kaynağını SAC üzerinde kullanabileceksiniz. Hatta Web Intelligence üzerinde kullandığınız veri modellerini de SAC üzerinde paylaşabileceksiniz.

sap analytics cloud samples ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca SAP Analytics Hub ile cloud, on-premise içerikler ve kullanıcılar arasında güvenli bir yapı oluşturabilirsiniz.

4.3 ile gelen Fiori ise kullanıcılara yeni bir tasarım arayüzü olarak karşımıza çıkıyor. Aslında Fiori 4.2 SP4 ile beraber alternatif bir arayüz olarak bize sunulmuştu. Ancak 4.3 ile beraber artık zorunlu hale geldi.

sap fiori bi launchpad ile ilgili görsel sonucu

Genç, dinamik ve etkileşimli bir görünüm, karolar, yeni renkler ve SAC’ye benzeyen yapısıyla kullanıcılar için gayet hoş bir izlenim bırakıyor. Özellikle artık java yerine DHTML kullanımının olmasıda Fiori’yi daha da cazip bir hale getiriyor. Ayrıca Webi Rich Client uygulaması da yenilenerek SAC’ye benzer bir görünüme ve HTML5 yapısına sahip oluyor.

Web Intelligence tarafında ise yepyeni bir veri modelleme konsepti karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar birden fazla veri kaynağını kullanıp birden fazla sorgudan webi raporu yapabilir, bunları birleştirebilir veya üzerinde değişkenler oluşturabilirler. Sonrasında ise oluşturdukları bu veri modelini yayınlayarak diğer kullanıcıların webi raporları, web servisler veya SAC üzerinde kullanabilmesini sağlarlar. Bu yeniliğin asıl amacının teknik veya uzman olmayan kullanıcıların önemli verileri manipüle etmesini engelleyip, onları veri karmaşasından çıkarmaya çalışmak diyebiliriz.

Son olarak Lumira Designer ve Discovery üzerinde işlevsel yenilikler eklenmiş olup, universe tarafında da performansa dayalı iyileştirmeler yapılmıştır.

Tüm bu yenilikler ve değişiklikler ile beraber SAP BI 4.3 versiyonu önceki versiyonlara göre daha performanslı, dinamik ve yenilikçi bir kimlik ile karşımıza çıktı. Hatta kullanıcıların bu versiyonu kullanmalarının zorunlu hale geleceğini bile söyleyebiliriz.

Kaynak: https://dscallards.com/Blogs/Blog?blog=64

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir