D-CAT

Datawarehousing

Veri ambarı, analiz amaçlı sorgulamalar yapmak için özelleşmiş bir veritabanıdır. Temel amacı, işletmeye ait güncel olmayan kayıtları saklamak ve bu kayıtlar üzerinde daha kolay analizler yapılmasını sağlayarak iş ihtiyaçlarını anlamaya ve işletme fonksiyonlarını yenilemeye yardımcı olmak, yani iş zekasına kolaylık sağlamaktır.

Bildiğimiz ilişkisel veritabanları, olaylar ve işlemlerle (transaction) ilgili verileri saklar, bu yüzden devamlı bir veri giriş çıkışı içerisindedirler ve en güncel veriyi taşırlar. Veri ambarları ise bu veritabanlarındaki verilerle diğer dış kaynaklardan alınan verilerin belirli periyodlarda derlenip arşivlenmesi ile oluşturulan, bu sayede dönemsel analizlerin yapılmasına olanak sağlayan yapılardır.

Veri ambarları sayesinde işletmelerde iş yükü ile analiz yükü ayrılır; yani bir tarafta farklı sunucularda saklanan veri ambarındaki derlenmiş veriler üzerinde analizler yapılırken, işletmeye ait ilişkisel veritabanları güncel veri saklama ve sorgulama ihtiyacını karşılamaya devam eder.

Veri ambarları, veri saklama işlevinin dışında veri toplama-taşıma-dönüştürme (ETL), veri madenciliği, raporlama, tahminleme çözümleri sunan uygulamalar tarafından da kullanılarak, ham verilerin kullanışlı bilgilere dönüştürülmesine olanak tanır.

tr_TRTR
en_USEN tr_TRTR