D-CAT

Caffé Nero

“Kaliteli İtalyan kahvesi. Sıcak ve rahat bir atmosfer. Leziz yiyecekler ve mükemmel hizmet…”

Gerry Ford, Caffè Nero’yu 1997 yılında kurdu. Amacı, İngiltere’ye Avrupa’dakilere benzer, kaliteli bir kafe anlayışı getirmekti. Hakiki bir İtalyan kahve markası olmak, espresso bazlı birinci sınıf içecekler ve taze, kaliteli yiyecekler sunmak, mahallelinin buluşma noktası olmayı hedefliyordu. 2000 yılının sonuna gelindiğinde 31 mağazalı ulusal bir marka oldu. İlerlemekten asla çekinmeyen Gerry, 2007 yılında şirketin yurtdışındaki ilk mağazasını Türkiye’de açtı. Türkiye’de ilk kez İstinye Park şubesi ile hizmet vermeye başlayan Caffè Nero Türkiye’de kahve sektöründe gerçekleştirilen ilk ortaklık olma özelliğini de taşıyor. 

Bugün Caffè Nero, Türkiye’de 6’sı Nero Express olmak üzere İzmir, Ankara ve İstanbul’da toplam 50 mağaza ve 600 çalışanımızla hizmet veriyor. Ayda 1.000.000 aşkın misafir ağırlıyor. Uluslararası arenada da 7 ülkede 1.000’e yakın mağazası ile birlikte toplam çalışan sayısı 5.000’den fazla. Kahve kültürünün bir parçası haline gelen Caffè Nero, en çok tanınan ve beğenilen kahve markalarından da biri.

Caffè Nero, sürdürmekte olduğu finansal gelişimin performans takibini daha verimli analiz edebilmek için D-CAT Technologies iş zekası ekibi ile çalışmayı tercih etti.

Micros sistemini kullanan mağazalarda ki satış verileri ile SAP ERP kullanılarak tutulan finansal bilgileri birleştirerek tekil raporlar üretmek ve İngiltere’deki merkezin şablon halindeki rapor setlerini Caffe Nero Türkiye dataları ile hazırlamak amacıyla başlayan proje Ocak 2016’da başladı, Ağustos 2016’da tamamlandı.

Proje kapsamında, Micros ve SAP ERP sisteminden universler ve SSIS ile özet tablolar oluşturuldu. Satış, malzeme ve finans ile ilgili raporlar yapıldı. Sınıf eğitimi verildi. Projenin tamamlanmasıyla, satış fiyatları senaryo analiz raporu ile parametreler kullanalılarak yapılan muhtemel fiyat artışının, şirket karlılığına olan etkisi incelenebilmeye başlandı. KPI takip rapor seti ile, istenilen periyodlarda, Caffé Nero’nun detaylı finansal ve satış bilgileri Like For Like formatında şirket yönetiminin kullanımına sunuldu.

Sektörünün en büyüklerinden biri olan Caffé Nero Türkiye ile projeyi gerçekleştiren D-CAT Technoloji İş Zekası ekibi, bir projeyi daha başarılıyla tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyor ve yeni sektörlerde deneyimler kazanmaya devam ediyor.