D-CAT

Honda Türkiye

Honda Türkiye: “Hayallerin Gücü”


Honda Türkiye’de SAP Business Objects Dashboard çözümleri ile interaktif ve analitik süreçler…
Honda binek otomobillerinin üretim, ithalat, yedek parça üretimi ve pazarlaması ile Honda motosikletlerinin ithalat ve pazarlamasından sorumlu Honda Türkiye, 1992 yılında %50 – %50 ortaklıkla Anadolu Honda Otomobilcilik A.Ş. adı altında kuruldu. 

21 Eylül 1996’da Gebze Şekerpınar’da temeli atılan Honda Türkiye Fabrikası’nın inşaatı 14 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı ve deneme üretimine geçildi. 1997 yılı sonundan itibaren Honda’nın Civic modelinin seri üretimine başlayan şirket Ocak 2003 tarihinden itibaren Honda Türkiye A.Ş. olarak %100 Honda Motor Co. sermayesi ile faaliyetlerini sürdürüyor. 


Gebze Şekerpınar´da bulunan, Honda’nın Avrupa’daki ikinci otomobil üretim tesisi olan Honda Çayırova fabrikası toplam olarak 369.580 m2 alan üzerine kurulmuştur. 2007 yılı içinde üretim kapasite artırma çalışmalarına başlayan fabrikanın üretim tesisleri ve ofisleri içeren kapalı alanlar toplamı 77.283 m2’ye ulaşmıştır. Araç sevkiyat sahası, motosiklet eğitim alanı ve yolların oluşturduğu açık alanlar ise 292.297 m2’dir. 

Maksimum otomobil üretim kapasitesine ulaşmanın yanı sıra Türkiye, Avrupa ve komşu ülkelere otomobil ve satış sonrası hizmetleri sağlayarak Avrupa’nın iki Honda otomobil üretim ve dağıtım merkezinden biri olmayı ve Türkiye’de kurduğu başarılı otomobil ve motosiklet satış ve pazarlama ağını geliştirmeye devam etmeyi vizyon olarak belirleyen Honda Türkiye A.Ş., kurucuları Soichiro Honda gibi, “hayallerinin peşinden gitmekten vazgeçmiyor.”

Otomotiv sektörünün en önemli aktörlerinden biri olan Honda Türkiye, SAP Business Objects çözümlerini uygulama aşamasında D-CAT Technologies İş Zekası ekibinin deneyimlerinden yararlanmaya Ekim 2017’de başladı.

Analiz, tasarım, geliştirme ve test aşamalarıyla toplam 15 günde tamamlanan proje kapsamında:

  • Mevcut durum incelenerek daha kullanışlı ve talebe uygun bir görsel tasarlandı.
  • Görselin tamamlanması ile birlikte veri katmanında çalışmalar yapılarak dashboard’a yansıyacak KPI’ların hızlı bir şekilde gelmesi sağlandı.
  • Çalışma kapsamında farklı katmandaki verilerin tek bir katmanda birleştirilmesi ve böylece birlikte analiz edilebilmesi için uygun altyapı tasarlandı.
  • Görsellerin ve verilerin geliştirme sürecinin tamamlanması ile kullanıcı testleri yapıldı ve dashboard canlı kullanıma alındı.
  • Honda Parça Performans Dashboard çalışması ile kullanıcıların daha önce bireysel olarak hazırladıkları sunumlar SAP Business Objects Dashboard çözümleri ile interaktif ve otomatik hale getirildi.

Başarıyla tamamlanan proje ile: 

  • Bireysel hazırlanan ve aylık olarak takip edilebilen performans kriterleri, dashboard uygulaması ile anlık olarak takip edilmeye başlandı ve aradaki insan faktörü tamamen ortadan kaldırılarak süreç otomatikleştirildi.
  • Ayrıca,  SAP Business Objects Dashboard’un interaktif arayüzü ile veriler arasında anlık olarak farklı kritlerlerle analiz yapılabilmesi sağlanarak, proje öncesinde kullanılan ve statik içerikten oluşan sayfalarca sunumdan tasarruf edildi.

Otomotiv sektörünün en büyük ve geçmişi olan markalarından Honda Türkiye  ile projeyi gerçekleştiren D-CAT Technologies İş Zekası ekibi, bir projeyi daha başarılıyla tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyor ve farklı sektörlerde deneyimler kazanmaya devam ediyor.