İçerik Yönetim Sistemi (CMS)

Kurumsal internet portal ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilen İçerik Yönetim Sistemi modüler, genişletilebilir ve güvenli altyapısı ile kısa sürede Arkas Holding, Ziraat iştirakları başta olmak üzere bir çok firmanın kurumsal internet portal çözümü haline geldi. Esnek altyapısı sayesinde portal için gerekli yeni modüller hızlı bir şekilde geliştirilip mevcut sisteme entegre edilebilir.

Modüler altyapısı ile hangi kullanıcı grubunun hangi modüle erişebileceği de yönetilebilir. Veya uygulamanın sağladığı yetkilendirme altyapısı ile portallerin yönetimi birimler arasında paylaştırılabilir, içerik yayın onayları için kurumsal hiyerarşiye uygun süreçler kurgulanabilir ve geliştirilebilir. Uygulamanın temel özellikleri arasında çoklu dil desteği, site içi arama, çoklu site altyapısı, merkezi yönetim sistemi, dinamik form yönetimi, haber/duyuru/anket yönetimi, e-bülten ve e-posta gönderim modülleri gibi kurumsal portallerin kritik ihtiyaçlarına uygun çözümler yer almaktadır.

Geliştirilen altyapı ile müşteri ihtiyaçları doğrultusunda farklı modüllerin entegrasyonu hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. D-CAT bünyesinde geliştirilmekte olan projelerde Spring ve Hibernate framework’ler kullanılmaktadır.

Spring

Spring, kurumsal java uygulamaları geliştirilmek için, OOAD temelini olusturan “high cohesion - low coupling” prensibi üzerine geliştirilmiş bir framework’tür. Spring, java enterprise uygulamaları için gerekli olabilecek transaction management, data access management (hibernate, jdbc, jdo desteği), remoting, kolay geliştirilebilir ve yönetilebilir web uygulamaları geliştirme gibi konularda da destek sağlamaktadır.

Hibernate

Dünya çapında kabul edilmiş bir framework olan Hibernate, D-CAT bünyesinden geliştirilen projelerde kullanılmaktadır. Hibernate gibi ORM (Object - Relational Mapping) araçları bir nesnenin veri tabanında hangi tabloya karşılık geldiğini işaretler. Bu işaretleme işlemine mapping denir. Mapping’in nasıl olacağına uygulama geliştirici karar verir. Hibernate veritabanına kayıt işlemi için POJO’lardan yararlanır. Hibernate, POJO objesi aracılığıyla veritabanına erişimi/sorgu yönetimi işlerini üstlenmektedir. Veritabanının bağımlılığını minimuma indirgemekle birlikte, işlemlerde oluşacak problemlere karşılık işlemlerin geri alınmasını sağlamaktadır.